BAĞKUR BORÇ SORGULAMA

sgk
Mart 20, 2017
0 Yorum
BAĞKUR BORÇ SORGULAMA

Meslek erbabları, tarım sigortası ödeyenler, sanatçılar ve şirket sahipleri bağkur prim borçlarını sorgulama yaparak öğrenmek için edevlet ve ziraat bankası borç sorgulama ve ödeme ekranını kullanabilirler. 2008 yılında yürürlüğe giren düzenlemelere göre çeşitli iş grupları Bağ-Kur adı verilen sigortanın kapsamındadır. Devlete veya özel bir kuruma bağlı olarak çalışmayan, herhangi bir kişinin veya kurumun akdinde olmayan, kendi hesabına çalışan bireyler Bağ-Kur sigortası kapsamındadır. Dolayısıyla bu şekilde çalıştığını belgeleyen kişilerin sigortayı yaptırması gerekir.

Freelance veya diğer yollardan serbest çalışıyorsanız kendinizi güvenceye alacak bir sigorta yaptırmalısınız. Kazancınızın bir kısmını her ay sigortaya yatırarak sağlığınızı güvence altına alabilir, önde gelen sağlık kuruluşlarından hizmet alma şansına sahip olabilirsiniz. Ayrıca emeklilik planınızı da bu şekilde ayarlayabilirsiniz. Sigorta yaptırmanın zorunlu olduğunu ve her ay belli bir sigorta borcunun sicilinize işlendiğini de belirtmek gerekir.

Bağ-Kur borcunuzu Ziraat Bankası ya da e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Ziraat Bankası’nın İnternet Şubesi ve mobil aplikasyonunda Bağ-Kur borç sorgulama imkânı bulunmaktadır. Buradan “4B sigortalı Ödemeleri” bölümünü seçtikten sonra TC kimlik numaranızı girmeniz gerekir. Geçmiş dönem veya cari dönem borçlarınızı bu sistem üzerinden kısa süre içinde öğrenebilirsiniz.

www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden hizmet vermekte olan e-devlet sisteminde de Bağ-Kur borç sorgulama imkânı bulunmaktadır. Bunun için öncelikle bir e-devlet şifresi sahibi olmanız gerekir. Herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında şifre alabilirsiniz. Sisteme TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Bağ-Kur Borç sorgulama paneline ulaşarak mevcut ve geçmiş borçlarınızı öğrenebilirsiniz.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR