E DEVLET İLE SGK SİGORTA SORGULAMA

sgk
Mart 21, 2017
1 Yorum
E DEVLET İLE SGK SİGORTA SORGULAMA

Ülkemizde artık bilgi ve belgeye ulaşmak oldukça kolaylaştı. E devlet sistemi üzerinden sgk sigorta sorgulamaları da sağlanan kolaylıklar arasında ilk sırada yer alıyor. Eski sistemde yer alan birçok fiziksel işlem, belgeleme ve diğer bildirgeler dijital ortam sebebi ile hızlı bir şekilde depolanma ve erişim kolaylığına erişti. Bu şekilde sosyal güvencenin yaygın şekilde yürütülmesi ve ilerlemesi de daha sağlıklı şekilde yapılabilmekte.

Özellikle son dönemde en sık kullanılan E Devlet ile SGK sigorta sorgulama işlemi, çalışanların haklarını kontrol etme ve mağduriyetlerini hızlı şekilde gidermelerinde ciddi yardımlar sağlamıştır. Birçok kullanıcı bu sistemi kullanmaktadır.

Geçmiş dönemde yaşanan kaçak işçi çalıştırma, eksik gün ve prim yatırma gibi sorunlar, denetimlerin işçi tarafından da yapılabilmesi sayesinde hızlı bir şekilde sağlanmaktadır. Bir işe girersiniz, çalışırsınız ve çalışırken bazı sosyal güvencelere sahip olursunuz. Sağlık hizmeti ve bu tarz işlemler bu güvence kapsamında yer alır. Bu işlemlerin denetimini artık edevlet ile sgk sigorta sorgulama sayesinde hızlı olarak yapabilirsiniz. Aylık olarak verilen sigorta bildirgeleri ile sisteme otomatik olarak işlenen bilgilere anında ulaşmanız mümkün. Çalıştığınız süre zarfında da bu bildirimlerin doğru şekilde yapılması gerekmektedir.

İlerleyen zaman içinde elde edeceğiniz birçok hakkın muhafazasını bu şekilde sağlamanız mümkün. Bu sistem ile çalıştığınız gün sayısını, aylık, yıllık ve toplam olarak görebilme imkanına sahipsiniz. Yatırılan primlerinizi inceleyebilir, doğruluklarını kontrol edebilirsiniz. Tüm Türk vatandaşları E Devlet ile SGK sigorta sorgulama yapabilme hakkına sahiptir. Sadece işçiler değil, işverenler de Bağkur primlerini, iş günlerini ve diğer sosyal güvencelerini bu sistem sayesinde detaylı şekilde inceleyebilmektedirler.

Bildirimlerin doğru yapılmamış olması durumunda ilgili kuruma dilekçe ile başvuru yaparak düzeltme istenebilir. Elbette ki bu düzeltmelerin konuya göre belirtilecek bazı prosedür işlemleri vardır. Sizler de bu güne kadar çalıştığınız iş yerlerinin primlerinizi ve iş günlerinizi doğru şekilde görebilmek için sgk sorgulama ekranı sistemini kullanabilirsiniz.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR