EMEKLİLİK TARİHİ HESAPLAMA – KADIN ERKEK

sgk
Mart 22, 2017
1 Yorum
kadin-erkek-emeklilik-tarihi-hesaplama-nasil-yapilir

Kadın ve erkeklerde emeklilik tarihi hesaplamanın nasıl yapılır olduğunu öğrenmek isteyenlere liste hazırladık. SGK emeklilik hesaplama yaş tabloları ile doğum yılınız ve sgk sigorta başlangıç tarihiniz ile sgk hizmet bilgisine sahipseniz ve toplam kaç gün sgk primi ödediğinizi biliyorsanız emeklilik tarihini öğrenmek için hesaplama yapabiliriz.

Bilindiği gibi ülkemizde son düzenlemeler sonrasında emeklilik kriterleri tamamiyle değişmiştir. Kadın ve erkek için farklı prim günü ve yaş kriterinin belirlendiği yeni düzenleme sonrasında özellikle sigorta başlangıç tarihi büyük bir önem kazanmıştır. Daha önceleri prim gününün dolması halinde direk emeklilik hakkı kazanan vatandaşlar artık yaş, prim ve sigorta başlangıç tarihi olarak üç kritere birden tab tutulmaya başlanmıştır.

Erkek ve kadın sigortalıların farklı prim günü ve yaş standartlarına göre değerlendirildiği yeni sistemde üç  farklı tarihe göre değerlendirme yapılmaktadır. Tarihe göre değerlendirme de kadın ve erkekler için geçerli olan üç tarih aralığı bulunmaktadır. 08.09.1999 tarihinden önce sigorta girişli olmak, 08.09.1999 – 30.04.2008 tarihleri arasında sigortalı olmak ve 01.05.2008 tarihinden sonra sigorta girişli olmak üzere üç ayrı grup oluşturulmuştur. Bu farklı tarihe göre ödenecek prim ve doldurulması gereken gün sayısı değişkenlik göstermektedir. 1999 yılı olarak belirtilen tarihten önce sigorta girişli olanlarda genel olarak yaş koşulu oldukça düşük olsa da ilerleyen tarihlerde yaş koşulu giderek artmaktadır. Kadınlarda emeklilik yaşı maksimum 65 olarak belirlenirken, erkeklerde ise aynı şekilde yine 65 yaş olarak belirlenmiştir. Çoğu kişinin yaş sınırına takıldığı emeklilik şartları arasında herhangi bir değişiklik şuan için söz konusu değildir. Özellikle genç kesimin üniversite sonrasında oldukça geç sigorta sistemine dahil olduğu düşünülür ise erken emeklilik şuan için mümkün gözükmemektedir.

kadin-erkek-emeklilik-tarihi-hesaplama-nasil-yapilir

EMEKLİLİK TARİHİ HESAPLAMA – KADIN ERKEK

Sizde emeklilik priminizin dolduğu günü öğrenmek ve asıl olarak emeklilik tarihinizi tespit etmek için aşağıdaki tablolalara göz atabilirsiniz.

Kadınlarda emeklilik yaşı hesaplama ve erkeklerde emeklilik yaşı hesaplama tablolarının haricinde sgk tarafından sunulan emeklilik hesaplama paneli olarak da bilinen ne zaman emekli olurum uygulamasını kullanarak emekli olacağınız tarihi öğrenebileceğinizi unutmayınız.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR