GENEL SAĞLIK SİGORTASI TESCİL VE PRİM BORCU SORGULAMA

sgk
Mart 21, 2017
0 Yorum
GENEL SAĞLIK SİGORTASI TESCİL VE PRİM BORCU SORGULAMA

GSS yani Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama işlemlerinizi e devlet ile ya da sgk.gov.tr adresi üzerinden kolaylıkla yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer sigortalı olarak çalışmıyorsanız unutmayın ki gss borcunuz çıkabilir. Eğer bir geliriniz yoksa devlet sizin adınıza sağlık yararlanmanız için çıkarılan gss prim borcunu ödüyor. Eğer öğrenci iseniz de aynı şekilde gss sorgulama testine girmeli ve prim cezaları ile karşılaşmamak için bildirimde bulunmalısınız.

Genel Sağlık Sigortası Ocak 2012 itibari ile herkes için zorunlu hale getirilmiş ve geniş kapsamlı bir sigorta uygulamasına geçilmiştir. Hizmete geçtiği tarihten bu yana az bir zaman geçmemesine rağmen Genel Sağlık Sigortası sistemi tam olarak oturmamış ve kişilere bu sigorta seçeneği hakkında detaylı bilgi aktarımı gerçekleştirilmemiştir. Genel Sağlık Sigortası tescil ve prim borcu sorgulama işlemleri ve genel sağlık sigortası ile ilgili farklı birçok işlem yaygınlaşan internet sistemi hizmetlerine konu olan seçenekler arasında yer almaktadır.

Gelişen teknoloji ve artan internet kullanımı bazı resmi işlemlerin kolayca yapılabilmesi için etkin bir hizmet alanı oluşturmaktadır. Kişiler sunulan farklı hizmet uygulaması seçeneklerini kullanarak farklı resmi işlemlerini ve farklı alanlardaki sorgulama işlemleri için internet üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde işlem gerçekleştirebilmektedirler. Kişilere bu yönde hizmet sağlamak amacı ile oluşturulan ve en geniş çaplı hizmet seçeneği sunan uygulama ise e-devlet uygulamasıdır.

Kişiler e-devlet uygulaması üzerinden farklı işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler.

Kişilerin bu türden işlemlerini e-devlet üzerinden gerçekleştirebilmeleri için e-devlet şifresi edinmeleri gerekmektedir. Daha sonra sisteme giriş yapan bireyler Genel Sağlık Sigortası borç ve tescil sorgulama ekranı üzerinden borç ve tescil bilgilerine ulaşım sağlayabilmektedirler. Kişiler sorgulama işlemlerinin yanında borç ödeme işlemlerini de internet üzerinden kolayca yapabilmektedirler.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR