GSS BORÇ SORGULAMA

sgk
Mart 20, 2017
0 Yorum
GSS BORÇ SORGULAMA

Her yurttaşı sigortalı yapan genel sağlık sigortasından henüz haberi olmayanlar gss borç sorgulama ekranı sayesinde prim borcu olup olmadığını öğrenebiliyor. Sağlık hizmetlerinden herkesin yararlanması amacıyla 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren Zorunlu Sağlık Güvencesi, uygulanma yılı itibari ile oldukça eski bir uygulamadır. Ancak geçen süre içinde vatandaşların yeterli bilgi almadıkları ya da konuya hakim olamadıkları için bazı mağduriyetler yaşanmıştır. Bu neden ile herkesin GSS borç sorgulama e devlet yapabilmesine olanak tanıyan E Devlet üzerinden bu işlemi yapmasında fayda bulunuyor. Kapsam, yaş tartışmaları ve kapsam dışı olunması gibi durumlar söz konusu olduğundan dolayı, sorgulama yaparak duruma açıklık getirilebilir.

GSS kapsamında olan tüm vatandaşlar gelir tespitine istinaden belirli bir sınıflandırmaya alınıyor. Bu sınıflandırma sayesinde belirtilen primleri yatırmak ile yükümlüler. Ancak sistemi henüz tam olarak bilmeyen ve durumu karışık olarak görenler için bu tarz bir borcun olup olmadığını araştırmaları sonucu daha hızlı almanızı sağlayacaktır. GSS borç sorgulama işlemleri E Devlet ile birlikte tüm vatandaşlara sunuluyor. Diğer sorgulama işlemlerinde olduğu gibi E Devlet şifresi ile siteye giriş yapıyor, GSS işlemleri alanına tıkladıktan sonra ilgili sorgulama ekranına ulaşabiliyorsunuz. Sağlık statünüzü de görebileceğiniz bu ekranda ödenmemiş olan toplam borç tutarını görebilirsiniz.

Bu sorgulamaları yaparken detaylı borçların görüntülenmesi sayesinde sisteme ne zaman girildiği, hangi dönemlerde ne kadar prim ödenmesi gerektiği ve ödenmediği gibi tüm bilgiler yer almaktadır. Aynı şekilde aylık tahakkuk eden prim borcu ve faizler satırlar halinde ilgili dönemleri ile GSS borç sorgulama ziraat ekranında görülecektir. Yine aynı ekranda alt bölüme indiğinizde “kredi kartı ile ödem yap” butonunu göreceksiniz. Bu butona tıkladığınızda güvenli bir şekilde GSS prim borçlarını ödeyebilirsiniz. İlerleyen dönemde sıkıntı yaşanmaması adına, özellikle öğrenci, 25 yaşından küçük çalışmayanlar ve diğer bazı şartlarda işsiz durumda olanların bu sorgulamaları yapmaları gerekmektedir. Bu şekilde ileri de biriken borçlar nedeni ile sorunlar yaşanmamış olur.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR