GSS BORCU

sgk
Mart 20, 2017
0 Yorum
GSS BORCU

Ülkemizde uygulanan sosyal güvenlik ve sağlık güvencesi kapsamında gss borcu ile bazı değişikler yapıldı. Yapılan son değişiklik 2012 yılının Ocak ayı başında devreye girdi. Bu değişiklik ile sosyal güvencesi olmayan tüm vatandaşlar, yapılacak olan gelir tespitinin ardından her ay ödeyecekleri primler sayesinde sağlık güvencesi kapmasına dahil ediliyor. Bu neden ile birçok genç ve vatandaşımız GSS borcu ile karşı karşıya kaldılar. Olayların biraz karışık görünmesi, tam bir bilinç oluşturulmaması nedeni ile birçok kişi şuanda bu kapsamda ciddi bir prim borcu ile karşı karşıya kalmış olabilir.

GSS BORCU SİLİNECEK

Sağlık güvencesi kapsamına girip girmediğiniz, primlerinizin tutarlarını ve prim borçlarınıza ilişkin olan tüm bilgileri E Devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Şuanda çalışmıyorsanız ve herhangi bir sosyal güvenceniz yok ise muhtemelen sizin de GSS borcu ile ilgili olarak ciddi bir sorununuz olabilir. Bu neden ile yapmanız gereken şey öncelik ile E Devlet üzerinden sisteme şifreniz ile giriş yapmak ve GSS linkine tıklayarak durumunuz ve detayları öğrenmek olacaktır. Birikmiş olan prim borçlarınız ve primleriniz ile ilgili işlemler için ise öncelikli olarak gelir testinizi yaptırmanız gerekiyor. Bu gelir tespitinden sonra belirlenecek olan tutarı her ay ödemeniz gerekmektedir.

GSS BORCU SORGULAMA

Bir gelir tespiti yaptırdıysanız sorun zaten yok. Ancak yaptırmayanlar için bu aşamada ciddi bir miktar söz konusu. Çünkü bildirim yapılmadı için devlet en yüksek kategoriden primlerinizi otomatik olarak hesaplıyor. Bu şekilde de birçok kişi GSS borcu ile karşılaşmakta. İşlemleri hemen düzeltmek için öncelikle E Devlet sitesine giriş yaparak kontrolleri sağlamanız gerekmekte. Sonrasında ise belirtilen yerlere giderek gelir tespitinizi yaptırıp, devletin belirlediği prim tutarını ödemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca birikmiş olan borçlarınızı da peşin ya da taksitlendirerek ödeme şansınız bulunuyor.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR