GSS ÖDEME NOKTALARI

sgk
Mart 19, 2017
0 Yorum
GSS ÖDEME NOKTALARI

TC Kimlik numaranıza gss prim borcu çıktı ise itiraz durumunda değilseniz gss borç ödeme noktalarından faizsiz ve cezasız olarak ödeyebilir ve genel sağlık sigortası borcunuzun iptali gibi işlemleri yapabilirsiniz. Birçoğumuzun kafasının karışmasına neden olan GSS uygulaması 2012 yılından beri uygulamada olan bir sistem. Bu sistem ile artık sosyal güvence kapsamında olmayanlar da devletin sosyal güvenlik sistemine dahil edildiler. Bu şekilde 18 yaşından büyük olan herkes bir şekilde bu sisteme otomatik olarak girdi.

Bununla birlikte primlerini ödemek isteyen vatandaşlar GSS ödeme noktaları ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorlar. Bunun için iki yöntem bulunuyor. Öncelikle birçok işlemi yapabileceğiniz E Devlet sitesi ve Ziraat Bankası üzerinden ödemeler yapılmakta.

Bu konuda vatandaşların bilinç ve dikkatlerinin konu üzerinde toplanması en önemli unsuru oluşturmakta. Sağlık güvencesi sayesinde hastaların mağdur olması gibi sorunların giderilmesi amaçlanıyor. Aynı şekilde Devlet ya da özel hastanelerden destek alırken bu kapmasa giriliyor. Yararlanmak için ise primlerin GSS ödeme noktaları aracılığı ile yatırılması yeterli.

Zorunlu olduğu için her ay kişinin hanesine borç kaydedildiği için prim borçlarının birikmesi ve bunlara faiz işlemesi de söz konusu olmaktadır. Sonuçların daha büyük borçlara neden olmaması amacı ile vatandaşlar E Devlet sitesi üzerinden şifreleri ile sisteme giriş yaparak, kapsam dahilinde olup olmadıklarını, dahil iseler ödemeleri gereken tutarı ve birikmiş olan borçlarını sorgulayabilirler.

Ödenmesi açısından sıkıntı yaşamamak amacı ile ikamet ettiğiniz yerde ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfların bireysel müracaat ederek, gelir tespit formu doldurulması gerekiyor. Bu şekilde gelir tespiti yapılarak aylık ödenecek GSS primlerinizin belirlenmesini sağlıyorsunuz. Sonrasında ise GSS ödeme noktaları yardımı ile bu primleri aylık olarak ödemeye başlayabiliyorsunuz.

Ayrıca bu güne kadar birikmiş olan GSS prim borçlarınız bulunuyor ise bunları da peşin ya da taksitlere bölerek yapmanız mümkün olacaktır. Bu şekilde genel sağlık sigortası uygulamasından sizler de rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR