GSS ÖDEME

sgk
Mart 20, 2017
0 Yorum
GSS ÖDEME

Bir ömür boyunca devlet güvencesi altında sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için uygulanan GSS ödeme 2012 yılı başından itibaren resmileşmiştir. Bu kapsamda farklı nedenlerden dolayı devletin verdiği sağlık hizmetlerinden yararlanamayanlar kapsam dahiline alınarak, bu haklarını kazanmışlardır. Yapılacak olan gelir tespiti ve beyanı ile GSS ödeme tutarları belirlenecek olan vatandaşlar, her ay bu şekilde primlerini ödeyerek devlerin sağladığı sağlık hizmetlerinin tümünden bir sigortalı ya da emekli gibi yararlanabilirler. Uygulama geneli bazı karışıklıklara neden olmuş olsa da, sistem artık işlemekte ve kişiler bu sistem hakkında detaylı şekilde bilgilendirilmektedir.

Daha önce aktif olarak kullanılan sistemde sağlık hizmetleri kapmasında kalanlar ile 18- 25 yaş arasında ki daha çok ilgilendiren bu yeni sistem, sağlık güvencesinin daha yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlıyor. Sistemin kontrolü ve GSS ödeme dökümü sorgulama işlemleri için genellikle E Devlet sitesi ve ilgili bankalar kullanılabilmekte. Sistem gelir düzeyine bağlı olarak belirlenen bir yapıda olduğu için vatandaşların mağduriyeti söz konusu değil. Elbette ki gelir tespit işlemlerinin yapılması bu aşamada önem kazanmakta. Farklı nedenler ile gelir tespiti yaptırmamış olan vatandaşların bu işlemlerini bir an önce yaptırarak, doğru şekilde primlerinin tahakkuk ettirilmesini sağlamaları gerekmekte.

İlerleyen zaman içinde daha yaygın ve doğru bir şekilde işleyecek olan sistem aslında Avrupa Birliği kapsamında atılan adımların başında gelmekte. Bu şekilde hiçbir sosyal güvencesi olmayan bir vatandaş artık bir çalışan gibi hastaneye giderek ücretsiz ya da cüzi ücretler ile sağlık güvencesinden yararlanabilecektir. GSS ödeme yerleri işlemleriniz için ilgili bankalara ya da E Devlet sitesine giriş yaptığınızda her ay tahakkuk eden primi ödeyebilirsiniz. Bu şekilde borçlarınız birikmeden ödeme yapabilir, sonrasında sağlık güvencesinden sıkıntı olmadan yararlanabilmeniz mümkün olacaktır.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR