MALULEN EMEKLİLİK

sgk
Mart 22, 2017
1 Yorum
MALULEN EMEKLİLİK

Sosyal güvenlik kanunu çalışanların malulen emeklilik, sağlık gibi farklı haklarını korumak amacı ile işleyen bir sistemdedir. Sadece çalışırken değil aynı zamanda sağlık sorunları, iş görmemezlik ve işten çıkarılma gibi durumlarda da çalışanın mağduriyetini ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapılmıştır. Bunlar içinde yer alan malulen emeklilik işçin farklı nedenler ile çalışamaz duruma gelmesi nedeni ile emekliye ayrılabilmesi durumudur. Bu kapsamda maaş alınabilmesi için çalışma gücünün, meslek hastalıkları ya da iş kazası nedeni ile % 60 ve daha fazla oranda kaybetmesi şartı aranmaktadır. Bu durum ise yetkili sağlık kurumlarınca düzenlenecek olan sağlık ve iş görememezlik raporu ile yasallaşır.

Elbette ki sadece bu durumların olması maluliyet için yeterli değildir. İş kaybı yaşayan kişinin en az 1800 gün veya 10 yıl sigortalı olarak çalışmış olması gerekmektedir. Bu konular ile ilgili olarak gereken şartlar ise 5510 sayılı İş Kanunun 26. Maddesinde açıklanmıştır. Bakıma muhtaç duruma gelmek, özürlü olmak ve bazı hastalıklara sahip olmak nedeni ile malulen emeklilik hakkı doğmaktadır. Bunun ile ilgili olan şartlar ilgili yönetmeliğin 12. Maddesinde açıklanmıştır. Bu kapsama tam görme kaybı olanlar, iki elin kaybı, bir kolun omuzdan itibaren ya da bir bacağın kalçadan kopması, her iki bacakta 1/3 oranında kayıp, farklı hastalıklar nedeni ile ağır beslenme bozuklukları, solunum yetmezliği ve sürekli olarak akıl hastanesinde ruhsal hastalıkların tedavi süreci olmasıdır.

Yine aynı şekilde yukarıda belirtilenler dışında engelliler ve diğer bazı sağlık sorunlarını yaşayanlar Maluliyet kapsamı içine alınabilmektedir. Yukarıda ki kapsama giren işçiler 5510 bağkur ve sgk malulen emeklilik şartlarını taşıyorlarsa başvurusu yapabilirler. Bunun için Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt belgesi, işten ayrılış bildirgesi, başvuru formu, emekliye sevke ilişkin olarak verilen onay, ilgili kurumdan alınmış olan Sağlık Kurulu Raporu ile başvurularını yapabilirler. Bu işlemlerin ardından kurum gerekli incelemeleri yaparak kişiye irtibat bilgilerinden ulaşır ve durum ile ilgili eksiklik olması halinde bilgilendirme yapar. Eksiklik görülmemesi durumunda ise onay verilerek maaş bağlanacaktır.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR