RAPOR PARASI HESAPLAMA

sgk
Mart 22, 2017
0 Yorum
RAPOR PARASI HESAPLAMA

Sağlık gibi istirahat gerektiren durumlarda alınan işgörmezlik raporları sonrasına alınacak ücret için rapor parası hesaplama 2016 yılı itibariyle sgk’ya bildirilen brüt maaş miktarı üzerinden hesaplanacak ve ziraat bankasına adınıza ödenecektir. Hastane ya da aile hekiminden alınan istirahat belgesinin, kaç günlük raporlu olduğunuzu gösterir belgeyi işyerinizin muhasebesine vermeyi ve işlemeyi unutmamasını belirtirseniz raporunuz erken zamanlı olarak işleme alınacak olduğu için rapor parası ne zaman yatar sorusunun yanıtını kısa sürede alabilirsiniz.

Bugünkü rapor parası hesaplama işlemimizi asgari ücretle çalışan ve 7 günlük rapor alan kişinin kaç para rapor parası alacağını göstereceğiz.

Öncelikle hesaplamalarda baz alınan etkenleri ele alalım. Bunlar rapor süresi, son üç aylık alınan maaşın brüt tutarı, eğer prim ikramiye gibi bir alacağınız ücret varsa ve son 3 aya ait ise bunun tutarı ile yine 3 aylık ödenmiş olan sgk prim gün sayısı miktarıdır. Bu bilgiler elimizdeyse şimdi sgk rapor parası hesaplama yapabiliriz.

Asgari Ücretli 7 Günlük RAPOR PARASI HESAPLAMA 2016

Asgari ücret net 1300 lira ödeniyor fakat sgk hizmet dökümünüze baktığınızda da göreceğiniz üzere maaşınız 1647 TL olarak yatırılıyor. İşte bu aradaki farkın toplamı ile rapor parası hesaplarken kullanacak olduğumuz brüt maaş miktarı ortaya çıkıyor.

İşlemlerimizi sıralayalım;

Rapor parası alınacak gün süresi: 7 gün

3 aylık brüt maaş: 4941 lira

İkramiye olmadığını varsayıyoruz

Ödenmiş olan sgk prim sayısı: 90

Tüm bu bilgiler ışığında elde edilen rapor parası hesaplama tablosu şu şekilde ortaya çıkıyor;

iş göremezlik ödeneğine göre günlük yevmiye: 54,90

rapor parası alınacak olan gün sayısı: 5 gün ( ilk iki gün için rapor parası verilmemektedir)

eğer ayakta tedavi sonucu rapor aldıysanız size verilecek olan iş göremezlik ödeneği toplam parası (2/3): 183,00 TL

şayet hastanede yatarak tedavi görüyorsanız tarafınıza ödenecek olan rapor parası /iş göremezlik ödeneği toplam miktarı (1/2): 137,25 TL olacaktır.

Hesaplar ortada, tablomuz asgari ücret üzerinden yapılmıştır. İlerleyen dönemlerde de diğer maaş gruplarını ve farklı gün sayısına istinaden rapor parası hesaplamaları yapacağız.

Aklınızdan çıkmaması gereken en önemli nokta, işverenin ödemiş olduğu sgk prim ücretidir. Eğer yüksek maaş alıyorsanız ve işyeri maaşınızı asgari ücretten gösteriyorsa maalesef ki rapor parası düşük olacaktır. Bu nedenle sgk hizmet dökümünüzü kontrol ediniz. SGK Rapor paraları ne zaman ödeniyor sorusunun yanıtını arayanlar ise her ayın 7-14 günleri arasında ziraat bankası şubelerinden kimliklerini göstererek alabilirler.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR