SGK HİZMET SORGULAMA

sgk
Mart 19, 2017
0 Yorum
SGK HİZMET SORGULAMA

Her bakımdan çalışanlar için önemli olan bir konu sgk hizmet sosyal güvenlik sistemidir. Ülkemizde son dönemde yapılan hizmet bilgisi sorgulama iyileştirme çalışmaları sayesinde artık çalışanlar, eksik gün ve prim bildirimi gibi sorunları daha nadiren yaşamaktalar. Bunda en büyük etken ise kısa süre önce devreye giren E Devlet üzerinden SGK hizmet sorgulama işlemlerine erişim sağlanmasıdır. Bu şekilde E Devlet şifresini alan her çalışan, güncel bir şekilde sigorta hizmet dökümlerini kontrol etme serbestsine kavuşmuş oldu. Bilindiği gibi her çalışanın, çalışmaya başladığı günden itibaren sigortalı olması zorunludur.

Eski uygulamalarda denetim yapamayan ya da uzun zamanda bu bilgilere ulaşabilen çalışanlar farklı mağduriyetler yaşamışlardır. Sistemin bu şekilde güncellenmesi sayesinde etkin bir denetim sistemi de kişiler tarafından bire bir olarak yapılmaktadır. SGK hizmet sorgulama tc ile , prim ya da gün sorgulamayı da kapsaya tüm işlemler, anlık olarak SGK verilerinin kullanıcıların ekranlarına yansıtılması sayesinde online biçimde gerçekleşiyor. Bu şekilde bir işe başlayan kişi, işe başladıktan sonra ki ay hizmet dökümlerinde bu giriş işlemini görebilmelidir. Aksi durumda ise işveren ya da bağlı olduğu kurum ile irtibat kurarak işlemin düzeltilmesini isteyebilir.

Çalışanların kaza, hastalık, malullük, işsizlik aylığı ve emeklilik gibi haklarının korunmasında sigorta sürecinin ciddi önemi bulunuyor. İşçi işe girdikten bir gün sonra bile iş yerinde bir kaza geçirmesi durumunda, anında sigorta kapsamında sağlık güvencesinden yararlanabilir. Bu ve benzeri birçok nedenden dolayı her çalışan kendi hakkını aramak için sgk hizmet dökümü sorgulama e devlet işlemini E Devlet üzerinden yapabilir.

Bu şekilde tc no ile sgk hizmet sorgulama yaparak özel bazı durumlar ile karşılaştığında anında müdahale edebilme şansı bulunmaktadır. Aksi takdirde bu tip işlemlerde uzun zaman geçmiş, geriye dönük düzeltmeler ciddi şekilde zordur. Sistem bu tarz sıkıntıların yaşanmaması için oldukça uygun, basit bir kullanım kolaylığı sunmaktadır.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR