SGK İŞVEREN PRİM BORCU SORGULAMA

sgk
Mart 22, 2017
0 Yorum
SGK İŞVEREN PRİM BORCU SORGULAMA

İşyeri sahipleri işçilerinin ve kendi sigorta primleri hakkında işveren prim borcu sorgulama ekranı sayesinde bilgilere ulaşabilirler. SGK işveren prim borç sorgulama işlemleri sosyal güvenlik kurumu ve e devlet bünyesinde yer almaktadır. İşlem yapabilmek için ise kullanıcı adı ve şifre gereklidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu farklı sigorta kurumlarının tek çatı altında toplanması amacı ile oluşturulan kişilere sosyal güvence sağlama amacında olan bir kurumdur. Sosyal Güvenlik Kurumu hem çalışan bireyleri hem de işverenleri ilgilendiren bir kurumdur. SGK İşveren Prim Borcu Sorgulama işlemleri de işverenlerin SGK ilişkilerini yansıtan bir işlemdir. Bu türden sorgulama işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmeden internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. ONLİNE sorgulama işlemi seçenekleri bu sorgulama işleminde de kişilere sunulmuş bir hizmet olarak nitelendirilebilmektedir.

SGK işveren borç sorgulama işlemlerinde SGK tarafından işyerlerine özel olarak verilen sıra numaraları kullanılmaktadır. Verilen bu işyerine özel sıra numarası ile SGK işveren prim borcu sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

İşverenlerin çalışanlarının sigorta primlerine ait borç bilgileri ya da başka konularda borç sorgulama işlemlerini yapabilecekleri ONLİNE uygulama ile istenilen sorgulama işlemleri kolayca gerçekleştirilebilir ve bilgilere kolay ulaşım sağlanabilmektedir. Bu sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmek için öncelikle SGK üzerinden BARKOD numarası alınması gerekmektedir. Kişiler aldıkları bu BARKOD numarası ile sorgulama işlemlerini kolayca gerçekleştirebilmekte ve sorgulama işlemleri ile ilgili belge dökümü alabilmektedirler. Sigortalı çalışan kişilerin ve bunun yanı sıra işverenlerin işlemlerinde kolaylık sağlayan sistem ile ihtiyaç duyulan sorgulama işlemlerine hızlı ve kolay erişim imkânı sağlayan Sosyal Güvenlik Kurumu sunmuş olduğu hizmetlerle hem kişilere hem de işverenleri olabildiğince kolaylık sağlamayı amaçlamaktadır.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR