SGK PRİM SORGULAMA

sgk
Mart 23, 2017
1 Yorum
SGK PRİM SORGULAMA

Sosyal güvenlik kapsamında ülkemizde tüm çalışanlar ve işverenler zorunlu olarak güvence altına alınmaktadırlar. Bu sgk prim sorgulama sistemi sayesinde işçi ve işverenler bir şekilde hem denetlenirlerken hem de sağlık ve diğer güvencelerini de elde ederler. Uzun yıllardan beri kaçak işçi ya da sigortasız işçi kavramları ile mücadele edilmesinin ardından artık daha sistemli çalışmalar başlamıştır. Verilerin dijital ortama aktarılması sayesinde sgk prim sorgulama ve diğer sorgulamalar, diğer farklı denetimler daha geniş kapsamda yapılabilmektedir. Özellikle SGK bildirgelerinin aylık olarak verilmesi ile daha güncel veriler elde edilmeye başlanmıştır.

Ülkemizde ve birçok dünya ülkesinde çalışanların sağlık ve diğer özlük haklarını daha uygun şekilde kullanabilmelerine olanak tanımak amacı ile devlet kontrolünde oluşturulan bu Sosyal Güvenlik protokolleri sayesinde mağduriyetler en aza indirilmiştir. Artık her vatandaş kendine ait SGK prim sorgulama işlemlerini E Devlet üzerinden dilediği zaman yapabilecek bir duruma gelmiştir. Bunun birçok artısını günümüzde tüm kullanıcılar yaşamaktadır. Sigortalı çalışanların primlerinin sorgulanabilmesi sayesinde artık işçiler çalıştıkları gün, aldıkları ücret ve diğer haklarını doğru şekilde sisteme girilip, girilmediğini denetleyebilmektedir.

İşlemler için online sorgulamalar artık tüm vatandaşlar tarafından yapılabiliyor. E Devlet üzerinden yapılan bu sorgulamalarda, bugüne kadar çalışılan toplam gün sayısı, sigorta başlangıç tarihi, başlangıç tarihinden itibaren yatırılan primler de aynı şekilde gözlemlenebiliyor. Sistem sayesinde hızlı bir şekilde şifresiz sgk prim sorgulama tc ile yapılabildiği için, eskiden uzun uğraşlar sonucunda elde edilebilen bilgiler, bugün hızlı bir şekilde isteyenlerin ulaşımına sunuluyor. Bu hızlı sorgulama işlemleri aksaklıklara anında müdahale edilebilmesi, aldatma ya da yanlış beyan gibi durumların da ortadan kalkmasını sağlamaya yönelik olarak sunulmuştur.

Ayrıca bu işlemler için SGK iş yükünün de azaldığını belirtmek gerekmektedir. Bu şekilde kişiler bilgileri direk olarak kendileri sorgulayabilirler. Çalışan olarak sgk sorgulama yapıp prim sayınızı öğrenmeyi ihmal etmeyin.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR