SGK RAPOR PARASI NEYE GÖRE ÖDENİR

sgk
Mart 22, 2017
0 Yorum
SGK RAPOR PARASI NEYE GÖRE ÖDENİR

Herhangi bir sağlık vb. nedenden ötürü işe gitmeyip rapor aldığınızda, bu rapor karşılığı SGK’dan para alırsınız. Rapor parası neye göre ödenir, rapor parası nasıl alınır, iş görmezlik ödeneği 4/a ve 4b olarak bilinen rapor paraları hakkında kafanızdaki soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı incelemenizde fayda var. Hastane yada aile hekiminden alınan rapor karşılığında rapor parası almak için yapılması gereken bazı adımlar olduğu gibi sgk rapor parası ödemesi için de bir takım hesaplamalar vardır.

Kişilere sosyal güvence sağlamak amacı ile oluşturulan farklı sigorta kurumları tarafından kişilere herhangi bir neden ile çalışamadıkları süreler boyunca yapılan iş göremezlik yani rapor paraları sunulan önemli güvenceler arasında yer almaktadır. Kişilerin rapor parası güvencesinden yararlanabilmeleri için iş göremezlik durumlarının doktor veya sağlık heyeti tarafından onaylanması gerekmektedir. Sgk rapor parası neye göre ödenir? Kişilerin herhangi bir neden ile çalışamadıkları süre boyunca kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen rapor ödemelerinin kişilerin çalıştıkları kurumlar ile herhangi bir ilgisi yoktur. Sgk rapor parası tutarları kişilerin ödemiş oldukları prim ödemeleri karşılığında ödemektedir.

Kişilerin iş göremezlik raporları süresince ödenecek olan rapor paraları kişilerin rapor sürelerinin başlangıç tarihinden önceki bir yıl süresince son 3 ay içerisinde sigortalı çalışanların SGK’ ya bildirilen prim oranlarının esas alınması üzerinden belirlenen kazançları dikkate alınarak belirlenir. Bu kazanç toplamının kişilerin rapor süresi boyuca devam eden gün sayısına bölünmesi ile günlük ortalama kazançlarının temel alınması ile hesaplanmaktadır.

Prim ödemelerinin belirlenmesinde bir diğer önemli etken ise kişilerin rapor koşullarıdır. Kişilerin ayakta tedavi görecekleri rapor sürelerinde günlük kazançlarının 2/3’ü alınarak rapor gün sayısı ile çarpılarak ödenecek toplam rapor parası belirlenirken, yatarak tedavi rapor sürelerinde kişilerin günlük kazançlarının yarısı temel alınarak toplam rapor parası ödemesi belirlenmektedir. Rapor parası ödemeleri belirlemesi bu koşularla belirlenmektedir.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR