SGK RAPOR PARASI SORGULAMA

sgk
Mart 21, 2017
1 Yorum
SGK RAPOR PARASI SORGULAMA

Aile doktoru yada hastaneden alınan işgörmezlik belgesi karşılığında SGK, rapor gün sayısınca para ödemesi yapar. İnternetten sgk rapor parası sorgulama yapıp kaç para rapor parası alacak olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun için daha önceden esgm varken artık e devlet üzerinden rapor parası sorgulaması yapılmaktadır. E Devlet şifresi ile turkiye gov.tr adresine giriş yapıp sgk panelindeki işgörmezlik ödemesi alanından bilgi alabilirsiniz. Kaç para rapor parası alacağım ya da rapor parası kaç günde bankaya yatar sorularının cevabı ise rapor parası ödemeleri sigortaya bildirilen maaş miktarınız üzerinden hesaplanır, rapor parası kaç gün sonra yatıyor sorusunun yanıtı ise yaklaşık 1 ile 3 ay içerisinde bankaya yatmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu kişilerin hayatlarında sosyal güvence seçenekleri oluşturmak amacı ile var olan farklı sigorta kurumlarını bünyesinde bulunduran bir kurum olarak ifade edilebilmektedir. SGK tarafından kişilere sağlanan sosyal güvencelerden biri kişilerin iş göremezlik durumlarında mağdur olmamaları için sunulan rapor parası hizmetidir. SGK rapor parası sorgulama işlemleri de kişilere e-devlet üzerinden sağlanan bir hizmet olarak ifade edilebilir.

Kişilerin herhangi bir neden ile iş göremezliklerinin doktor ya da sağlık heyeti tarafından onaylanması sonrasında SGK tarafından kişilere çalışamadıkları süre boyunca değişen koşullar ile belirlenen miktarlarda rapor parası ödemesi yapılmaktadır. Kişilerin herhangi bir neden ile çalışamamaları ve bu süre içerinde ödedikleri sigorta primleri sayesinde alabildikleri rapor paraları kişilere SGK tarafından ödenmekte işveren kurumun bu ödeme ile herhangi bir alakası bulunmamaktadır. Kişilere sağlanan bu güvence hakkında bilgi edinme işlemleri ise yine e-devlet üzerinden kolayca gerçekleştirilebilmektedir.

Rapor paraları için başvuru süreci ve daha sonrasında başvurunun onaylanması ve rapor parası sorgulama ile ilgili işlemler e-devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kişilerin kolayca sorgulama yapabileceği ve bilgi alabileceği bir uygulama olan e-devlet üzerinden sağlanan işlemleri için bireyler herhangi bir ücret ödemezler. Kişiler rapor parası sorgulama işlemleri ile rapor paralarının başvuru ve onay takibini yapabilecekleri gibi kişiler uygulama üzerinden sgk rapor paralarının ne zaman yatacağı hakkında da bilgi edinebilmektedirler. Ayrıca tc kimlik no ile rapor parası sorgulama telefon ile de yapılabilmektedir.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR