SGK SİGORTALI MIYIM

sgk
Mart 20, 2017
0 Yorum
SGK SİGORTALI MIYIM

Çoğu işe yeni giriş yapanların aklındaki sorudur ssk ve sgk sigortalı mıyım sorusu. Çalışırken ödenmesi gereken ssk sigorta primleri kimi işverenin kötü niyeti sebebiyle ödenmiyor ya da geç ödeniyor olabilir. Özellikle alt sektörlerde ve sokak arası işletmeler olarak bilinen işletmelerde bu tür durumları görmek mümkün. Bu sebeple sigortalımıyım diye düşünenler sigorta primlerini öğrenmek için kolayca sorgulama işlemini yapabilirler.

Çalışma hayatının temellerinden biri olan sigortalılık, çalışan kişinin işe ilk başladığı gün itibariyle yapılmalıdır. Gerek patron gerekse işçinin yararına olan bu sistemi kimi işverenler deneme süresi adı altında ihlal etmekte ve bu süre içerisinde işçinin çalışması sırasında oluşabilecek herhangi bir kaza ve diğer durumlar karşısında savunmasız bırakılmasına neden olmaktadır. İşte bu tür kötü durumlarla karşılaşmamak için sigortalı mıyım sorusunu özellikle her yeni işe giriş yapan kişinin sorgulaması ve muhakkak sosyal güvenlik kurumu sorgulama ekranları üzerinden sigorta girişim ne zaman yapıldı diye hizmet dökümü üzerinden öğrenmelidir.

Sigorta girişi sorgulama yapabilmek için daha önceden tc kimlik no yeterliydi fakat esgm sorgulama ekranı kapandığı için bu ve diğer tüm sigorta sorgulama işlemleri e devlet ile yapılmaktadır. E devlet girişi için ise tc kimlik numaranıza özel bir şifrenin bulunması gereklidir. Eğer e devlet şifresi sahibi değilseniz en yakın ptt şubesinden kolayca alabilirsiniz.

Sigorta başlangıç tarihini sorgulamak ve sigortalı mıyım diye öğrenmek için şifreniz varsa edevlet giriş için şifre ve tc no ile e devlet sitesine bağlanmanız gerekir. Daha sonra ise e-hizmetler paneli üzerinden sgk sayfasına girdiğinizde 4a hizmet dökümü bilgisi yazılı sayfaya girmelisiniz. Açılan ekranda sigortalı olarak çalışmaya başladığınız ilk günden itibaren yatırılan tüm ssk prim tutarlarını görebilirsiniz.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR