SGK SORGULAMA NASIL YAPILIR

sgk
Mart 21, 2017
2 Yorum
SGK SORGULAMA NASIL YAPILIR

Özellikle genç çalışanlar için sgk sorgulama sayfası, sigortasız çalıştırılmamak için önemlidir. Burada sgk sorgulama nasıl yapılır ve olası aksiliklere karşı yapılması gereken adımları birlikte inceleyelim. Başından geçen bir olayı anlattığında ben de bu konuda ne kadar hassas olunması gerektiğini anladım. Çalıştığı iş yeri, işler kötü gittiği için işten çıkartmış. Tazminatları da daha sonra ödeyeceklerini iletmişler. İşyerinden birkaç kişi işsizlik maaşı için başvuruda bulunmak için SGK sorgulama yapma gereği duymuşlar. Ancak işten çok önce çıkışlarının yapıldığını gördüklerinde hepsi şok yaşamış. Bunun üzerine şimdi tüm işçiler hizmet dökümlerini alarak, iş avukatı vasıtası ile işveren karşı dava açmışlar. Ancak sonucun ne olacağı şuan için belli değilmiş.

Sadece onlar değil, tüm işyerinde ki personel, aylar önce işyerinden istifa etti gösterilmiş. Bu durumda da sigortadan işsiz maaşı ve tazminat alma haklarını da kaybetmişler. Şimdi Ömer gibi bende TC ile sgk sorgulama yaparak primlerimin düzenli şekilde yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek istedim. Bunun için E Devlet şifresi ile siteye giriş yapmak yeterliymiş. Hızlı bir şekilde işlemleri yaparak sonuca ulaştım. Neyse ki benim sigorta hizmet dökümümde böyle bir sıkıntı çıkmadı. Ancak bu olayı çevremdekiler ile de paylaşarak daha bilinçli olmalarını sağlıyorum. Ayrıca böyle bir olanak olduğu için herkes bu sorgulamayı yapabilir.

Bu yazıyı sizlere yazmamda ki amaç bu tarz sorunların hepimizin başına gelebileceğinden dolayıdır. Yani zaman içinde çalışanlar bu sorunları yaşayabilirler. Bazı kötü niyetli işverenler bu tarz durumlara başvurabiliyor. Bunun başınıza gelmesini önlemek amacı ile düzenli olarak E Devlet üzerinden sizler de SGK sorgulama yapabilir, güncel verilerinize ulaşabilirsiniz. Sigorta giriş çıkışlarınızı, gün sayınızı ve primlerinizi sitede ki SGK sorgulama menüsünden ulaşarak kontrol etme şansına sizler de sahipsiniz. Sizler de sıkıntılı bir durum ile karşılaştığınız anda müdahale edebilmek adına bu sistemi kullanabilirsiniz.

Yapacak olduğunuz e devlet sgk sorgulama işlemi için şifre gerektiğini unutmayın. Yukarıdakine benzer bir örnekle karşılaşmamak için sizde düzenli olarak sgk sorgulama ekranı üzerinden hizmet dökümünüzü kontrol edin ve sigortam ödeniyor mu sorusunun yanıtını öğrenin.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR