SGK SORGULAMA

sgk
Mart 22, 2017
0 Yorum
SGK SORGULAMA

Özel sektör veyahut memuriyet taşıyanlar sigorta gün sayısını öğrenmek için sgk sorgulama yapmalı ve çıkan hizmet dökümüne mukabil sgk işe giriş ve işten çıkış tarihi alanlarını karşılaştırmalıdırlar. Günümüzde tüm kamu ve özel sektörde ücretli çalışanlar tek bir nokta olan sosyal güvenlik kurumu başkanlığı tarafından sigorta altına alınır ve bu sigorta bilgileri sgk sorgulama ekranı üzerinden görüntülenebilir.

Özellikle ücretli çalışanlar ve yeni iş başı yapanlar için edevlet sgk sorgulama oldukça mühimdir. İşverenin olası bir ihmalkarlığı sonucunda sigorta primleriniz eksik yatabilir ve ucu emekliliğe varıncayadek bir dizi sorunlarla karşılaşabilmek ihtimali vuku bulur. İşte bu tür olgular karşısında çalışan kişiler kendileri sgk sorgulama yapmalı ve duruma görepozisyon almalıdırlar.

SGK Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Eskiden yani her kurumun (ssk, bağkur, emekli sandığı) ayrı olduğu dönemde sigorta sorgulamaları kurum bünyesinde sağlanmakta idi. Günümüzde ise tek bir nokta olan e-sgk üzerinden tüm sigortalılar sgk sorgulama yapabilmektedirler. İnternetten gerçekleştirilen bu işlemler daha önceleri tc kimlik numarası ile yapılabilir idi lakin artık sgk sorgulama e devlet girişi ile sağlanmaktadır.

Size özel e devlet şifresi ile sgk kurumu ekranına geldiğinizde giriş yapıp daha sonra da 4a hizmet bilgisi yazılı alana girerek sgk sorgulaması yapılmaktadır. Bu sorgu yapıldığında hizmet dökümünüzü dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Zira tazminat ödememek için yapılacak olan giriş çıkışlar sonucunda siz mağdur olacaksınız. Bu nedenledir ki e sgk sorgulama düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR