SSK İŞE İLK GİRİŞ TARİHİ SORGULAMA

sgk
Mart 22, 2017
0 Yorum
SSK İŞE İLK GİRİŞ TARİHİ SORGULAMA

Emeklilik ya da diğer sebeplerle ssk işe ilk giriş sigorta başlangıcını nasıl öğrenebilirim diye düşünüyorsanız e devlette ssk işe ilk giriş tarihi sorgulama yapmanız yeterli olacaktır. Daha önceden esgm ile ssk hizmet dökümü alarak yapılan bu işlem artık edevlet kapısında yine sosyal güvenlik kurumu sayfası üzerindeki ssk ilk işe giriş tarihi sekmesinde yer almaktadır.

Kişilerin çalışma hayatları boyunca ve çalışma hayatlarının bitiminden sonra kişilere sosyal güvence sağlamak adına var olan bazı sigorta kurumları kişilere farklı durumlarda destek sağlamak adına kişilerin çalışma süreleri boyunca aldıkları aylık brüt ücret üzerinden sigorta kurumlarına yapılan prim ödemelerini kapsamaktadır. Kişilerin sigorta kurumları ile olan ilişkileri farklı sigorta kurumları üzerinden devam etmekteydi ancak sonrasında tüm kurumlar Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında tek elde toplanmıştır. SSK işe giriş tarihi sorgulama işlemleri kişilerin sigorta primlerinin ödenmeye başladığı tarihi ifade etmektedir.

Kişilerin prim ödemelerinin başlangıç tarihi emeklilik zamanlarında ve prim ödemelerinin tamamlanmasında önemli bir yere sahiptir. Bu neden ile kişilerin ssk işe giriş tarihleri, toplam çalıştıkları gün sayıları, çalıştıkları süre boyunca ödenen sigorta primleri, emeklilikleri için gerekli olan prim ödemesi ve emeklilikleri için gerekli olan çalışılacak gün toplamlarının sorgulanması kişiler için gerekli olan konulardır. Kişilerin bu türden işlemlerini gerçekleştirmeleri önceleri E-ESGM üzerinde vatandaşlık numaraları ile şifresi olarak yapılabilmekteydi.

Ancak sitede yaşanan aksaklıklar nedeni ile e-devlet uygulaması geliştirilmiş ve SSK işlemleri ve daha birçok işlemin internet üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için kişilerin hizmetine sunulmuştur. kişilere sunulan bu uygulama ile kişiler vatandaşlık numaraları ve PTT şubelerinden almış olduklar e-devlet şifreleri ile uygulama üzerinden sorgulama ve farklı resmi işlemlerini güvenli bir şekilde yapabilmektedirler.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR