SSK PRİM SORGULAMA

sgk
Mart 23, 2017
0 Yorum
SSK PRİM SORGULAMA

Primlerinizi görmek için sigortadan yapmanız gereken ssk prim sorgulama tc kimlik no ile işleminizi gerçekleştirmek ve total ssk prim sayınızın takibatını sağlamaktır. Ödenmiş olan ssk prim gün sayısı ile emeklilik tarihiniz başta olmak üzere işsizlik sigortasından yararlanma gibi bir çok kritere erişmeniz sağlanır.

Ülkemizde çalışanların emekliliklerini etkileyen sosyal güvenlik sigorta sistemi yaygın bir şekilde kullanılmakta ve bu konuda işçilerin hakları her bakımdan gözetilmektedir. Bu konuda suiistimallerin yaşanmaması için artık sigorta primleri ile ilgili birçok döküm kişilerin kullanımına açılmıştır. E Devlet üzerinden ssk prim sorgulama tc ile yapılabilir ve hizmet dökümü alınabilir. Bu şekilde işçi anlık olarak girilen veriler sayesinde işverenin primlerini yatırıp yatırmadığının kontrolünü sağlamış olacaktır.

İşçiler için önemli bir durum olan hizmet dökümü, emeklilik ve sağlık güvencesi sağlayan en önemli haklardan birisidir. Bu neden ile her işçi veya diğer çalışanlar istedikleri zaman SSK prim sorgulama yapabilirler. Sigorta primi işçinin hak kazandığı brüt maaş üzerinden hesaplanarak, işveren tarafından SGK Müdürlüğüne beyan edilerek ödenmek zorundadır. Bu aynı zamanda işverenin de sorumluluğunda olan bir durumdur.

Eğer primlerinizin eksik yatırıldığını düşünüyorsanız bununla ilgili olarak işverenin sizlere vermek zorunda olduğu maaş bordronuzu inceleyebilir, ayrıca bunun doğruluğunu da SSK prim sorgulama işlemleri ile teyit edebilirsiniz. Bu şekilde emekliliğinizde önemli bir etkisi olan primlerinizin ve gün sayınızın denetimini yapmış olursunuz. Konuya ilişkin doğru olmayan bazı bildirimler var ise bunları bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğünün işçi şikayetleri bölümüne yazılı olarak dilekçe ile bildirebilir, haklarınızın geri alınmasını ve işlemlerin düzeltilmesini talep edebilirsiniz. Bir tam ay çalışan işçinin tüm izinleri ve hafta sonu tatilleri dahil olarak 30 günlük prim ve iş günü bildirilmesi zorunludur.

Çalıştığınız işyeri herhangi bir nedenle sigortanızı keserse ya da sigortasız çalıştırılıyorsanız en yakın ssk müdürlüğüne müracaat ederek hakkınızı fazlasıyla geri alabileceğinizi unutmayın. Düzenli olarak yapacak olduğunuz tc ile ssk prim sorgulama sayesinde çalışma hayatınızın bir bölümünü elinizde tutabilirsiniz.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR