SSK PRİM TOPLAM GÜN SAYISI

sgk
Mart 21, 2017
0 Yorum
SSK PRİM TOPLAM GÜN SAYISI

Emeklilik ve tazminat gibi durumlarda baz alınan ssk prim toplam gün sayısı, çalışan kişilerin ödenmiş ve sigortaya bildirilmiş olan ssk hizmet dökümlerinde yer alan bilgileri içermektedir. Bu bilgiler ışığında işten çıkışlarda ödenecek olan tazminat tutarı ile emekli olunması için gereken toplam ssk prim gün sayısı teknik ayrıntılarını öğrenmek mümkündür. Bunun yanısıra olası bir iş kazası durumunda da ödenen ssk primi brüt ücreti üzerinden rapor parası hesaplamalarında da kullanılmaktadır.

Çağımızda sigortalı olarak çalışmak değişen yaşam şartları nedeniyle önemli bir boyut kazanmıştır. Geçmişte bir takım usulsüz uygulamalar sebebiyle ssk parasını işçinin isteği üzerine maaşına ek olarak veren ve bunun sonucunda emeklilik için yıllar sonra işin farkına varanların çokluğu ve insanların bilinçlenmesi sayesinde ssk sorgulama işlemleri detaylı olarak yapılmaya başlanmış ve ssk prim toplam gün sayısı bilgileri takip altına alınmıştır.

Çalışılan zaman zarfında işverence ödenmiş olan ssk prim toplam gün sayısı dökümünüzü almak için daha önceleri tc no ile ssk sorgulama ekranı olan esgm sayfaları kullanılmaktaydı. Fakat güvenlik gibi nedenlerden ötürü bu bilgilere erişim artık e devlet üzerinden sağlanmakta e devlet ssk sorgulama paneli üzerinden ssk prim sayısı öğrenilmektedir. Eğer e devlet şifresi aldıysanız bu bilgilere hızlıca ulaşmanız mümkündür. Şayet şifreniz yoksa da ptt’den kimlik ibrazı ile hemen alabilirsiniz.

Şifrenizi aldıktan sonra yapacak olduğunuz işlem turkiye.gov.tr e devlet girişi yapıp sosyal güvenlik kurumu ekranında yer edinen ve aynı zamanda sık yapılan sorgulamalar kısayolundan da erişilebilen ssk hizmet dökümü 4a bağlantısı kullanılmalıdır. Bağlantıya girdikten sonra açılan ilk sayfada kısa dönemde ödenen ssk prim toplam gün sayısı yer almaktadır. Hizmet bilgisi listele dediğinizde ise sigortalı çalışılmaya başlanan ilk gün itibariyle ödenmiş olan tüm ssk sigorta primlerinizi listeler halinde görüntüleyebilirsiniz.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR