SSK SORGULAMA BİLGİ EKRANI

sgk
Mart 21, 2017
0 Yorum
SSK SORGULAMA BİLGİ EKRANI

TC Kimlik no ile ssk sorgulama esgm üzerinden sağlanıyordu fakat esgm ekranı kapandığı için ssk sorgulaması nasıl yapılır sorusu sigortalının aklında. Birlikte ssk sorgulama nasıl yapılıyor birlikte göreceğiz. Eskiden olduğu gibi ssk sorgulama tc no ile yapılamamaktadır. Bunun yerine e devlet girişi yapıp sosyal güvenlik kurumu menüsüne bağlanmak gereklidir.

Çalışamayacak durumda olduğunuz zamanlarda ekonomik refaha sahip olabilmek ve iyi bir hayat yaşamak için emeklilik planlarını şimdiden yapmanız gerekir. Bunun için öncelikle ssk sigorta girişine sahip olmalı ve sigorta dökümlerinizi sık sık kontrol etmelisiniz. Bu dökümleri kontrol ederek ne zaman emekli olacağınızı ve ne kadar maaş alacağınızı hesaplayabilir, planlarınızı şimdiden yapabilirsiniz.

Sigortalı bir işte çalışıyorsanız, tarafınıza ödenen maaşın bir kısmı kesilerek sigortanız yatırılmaktadır. Kesilen bu miktar günlük primin ay bazında hesaplanması ile belirlenir. Dolayısıyla emeklilik gününüzü hesaplayabilmek için giriş tarihi, yatırılan prim miktarı gibi bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Bu tür verilere resmi internet siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sitesinde daha önce ssk sorgulama imkânı olsa da bu işlem artık e-devlet üzerinden yapılmaktadır. www.turkiye.gov.tr adresi üzerinde hizmet vermekte olan e-devlete başvurarak sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu sistem üzerinden 4a çalışan sigortası hakkında bilgi sahibi olabilir, borçlarınızı öğrenerek ödeme kanallarını görebilirsiniz. Bunun için TC kimlik numarası ve şifre girmeniz gerekir.

SSK Sorgulama menüsünden mensubu olduğunuz (4a sorgulama ya da 4b sorgulama) sigorta türünü seçtikten sonra karşınızda bir ssk bilgilendirme ekranı çıkacaktır. Bu ekranda sigorta başlangıç tarihinizden yatırdığınız sigorta miktarına kadar birçok bilgi bulunmaktadır.  E-devlet şifresini almak için en yakın PTT şubesine gitmeniz yeterlidir. Şifrenizi 2 TL gibi cüzi bir miktar karşılığında PTT görevlisinden alabilir ve birkaç dakika içinde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sizde hemen ssk sorgulaması ile prim günlerinizi öğrenin ve sigortanızın ödenip ödenmediği, giriş çıkış tarihlerini ve diğer ssk sigorta bilgilerinizi kontrol edin.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR