SSK SORGULAMA

sgk
Mart 22, 2017
0 Yorum
SSK SORGULAMA

Ülkemizde Sosyal Güvenlik olarak da adlandırılan SSK Sorgulama işlemleri artık dijital ortama aktarılmıştır. Teknolojik unsurlar ile E Devlet sistemini kullanan herkes bazı verilere erişebildiği gibi SSK sorgulama ekranlarına da aynı şekilde ulaşabilmektedir. Bunun için öncelikle kimlik belgeniz ile en yakın PTT bürosuna giderek E Devlet şifresinin alınması gerekmektedir. Sonrasında ilgili siteye giriş yaparak gerekli olan kurumun hizmet dökümlerine ulaşılabilir.

Bu pratik ve oldukça özel olan uygulama tüm kurum dökümlerini, adli sicilleri, trafik cezalarını ve diğer kamusal sorgulamalarında yapılmasını sağlamaktadır. Online olarak birçok veriye anında erişim sağlanırken, emeklilik için gün sayanların da SSK sorgulama sistemi sayesinde hizmet gün sayısını öğrenmeleri mümkün olmaktadır. Bu kolay işlemin sayesinde oturduğunuz yerden web ya da mobil uygulamalar sayesinde sorgulama, iş günü sayısı, ödenen primler, primlerin tutarları da dahil olmak üzere birçok bilgiye aynı şekilde ulaşabilirsiniz.

ssk sorgulama islemi

ssk sorgulama islemi

Sosyal güvence sayesinde ülkemizde belli bir yaş ve çalışma gün sayısı temel alınmaktadır. Emekli olabilmek için gerekli olan şartları sağlayan her Türk vatandaşı gerekli başvuruları bağlı oldukları SGK müdürlüğüne yaparak işlemlerini başlayabilirler. Ancak öncesinde kurumda ya da internet üzerinde SSK sorgulama yapmaları çok daha uygun olacaktır. Minimum 5000 iş günü ya da yaş sınırını dolduranlar ile diğer emeklilik şartlarını taşıyanlar, başvurularının incelenmesi ve uygun görülmesi ile emekli olabilirler. Ayrıca bu sistem sayesinde primlerin doğruluğu, işverenin doğru bildirim yapıp yapmadığının da denetimi sağlanmış olacaktır.

Emekliliğinize kaç gün kaldığını ya da toplam ssk primlerinizi öğrenmek için sizde hemen tc ile ssk sorgulama yapabilir ve hizmet dökümündeki bilgilerden yola çıkarak haklarınızın ayrıntılarını öğrenebilirsiniz.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR