TC KİMLİK NO İLE SSK SORGULAMA

sgk
Mart 22, 2017
0 Yorum
TC KİMLİK NO İLE SSK SORGULAMA

Şifresiz de yapılabilen tc kimlik no ile ssk sorgulama paneli sayesinde sigortam ödeniyor mu gibi soruların önüne bir nebze geçilmiş olunuyor. Ülkemizde artık sosyal güvenlik kurumu çalışmaları daha titizlik içinde yapılıyor. Bu şekilde kaçak işçi çalıştırma, eksik gün ve prim bildirimleri gibi bazı sorunların da çözümü bu şekilde gelmiş oldu. Özellikle sorgulama yapabilen işçiler, anlık olarak durumları hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar. Bunun için farklı seçenekleri kullanabilirler. Özellikle TC kimlik no ile SSK sorgulama yapabilme olanağının sağlanması sayesinde artık şifresini PTT merkezlerinden alan herkes, anında ekranlara ulaşarak, istedikleri sorgulamaları yapabilmekteler.

Bu sistem sayesinde işçiler artık bildirgelerin düzenli ve doğru bir şekilde iletilip, iletilmediğini kontrol edebiliyorlar. Bu şekilde de bir nevi denetim sistemi işlemeye başlıyor. TC kimlik no ile SSK sorgulama yaparken sistem artık aylık veri alışı yaptığı için bir önceki ayın bildirgelerine ulaşabilirsiniz. İçinde bulunduğunuz ayın güncel verilerini göremiyorsunuz. Ay bitiminde sigorta bildirgeleri veriliyor ve sistem bunları otomatik olarak SGK numaralarına işliyor. Bu şekilde de kişiler sorgulama yaptıklarında TC kimliklerine bağlı olan hizmet numaraları üzerinden yapılan tüm işlemleri görüntüleyebiliyorlar.

Bu tip sorgulamaları neden yapmamız gerektiği de aslında açıktır. Eksik veya hiç yapılmayan bildirimler nedeni ile gün, prim kaybettiğiniz gibi işsizlik sigortası ve sağlık sigortası gibi hizmetlerden de yararlanmanızda sıkıntılar çıkabilir. Bu tip haklara sahip olunabilmesi için düzenli şekilde bir işte çalışmanız, primlerinizin de düzenli şekilde yatırılması gerekiyor. Bu neden ile TC kimlik no ile ssk sorgulama yaparak bir şekilde işverenin bu işlemleri doğru şekilde yapıp yapmadığını denetleyebilir, art niyetler ya da farkında olunmadan yapılan hataların en kısa sürede düzeltilmesi sağlanabilir.

Tüm verilerin tc ile ssk sorgulama ekranı bilgileri artık vatandaşlık numarası ile yapılması sayesinde bu tip bilgilerin kontrolü de en uygun şekilde karşılanıyor. Sosyal güvenlik işlemine tabi olan her vatandaş bu sorgulamaları yaparak güncel bilgilerine ulaşabilir.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR