TC NO İLE SSK PRİM SORGULAMA

sgk
Mart 20, 2017
0 Yorum
TC NO İLE SSK PRİM SORGULAMA

Sigorta sorgulama yapılırken hatalardan biri ssk primlerinin ödendiği tutardır. Bugün ssk prim sorgulama yapılırken nelere dikkat edilmeli, prim sorgulama ayrıntıları, ssk dökümündeki maaş miktarı ve önemi gibi çalışanların bugünü ve yarınını ilgilendiren teknik detayları inceleyeceğiz. Eğer ssk prim sorgulamasının nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız ssk sorgulama nasıl yapılır konusunu inceleyebilirsiniz.

Ssk prim sorgulama yapmak için e devlet üzerinden giriş yaptınız ve sgk ekranına girdiniz. Hizmet dökümü kişi bilgisinde yer alan ayrıntılar kısmında işe giriş ve işten çıkış tarihi alanları yer almaktadır. Bu kısma baktığınızda örneğin 07.03.2016 gibi bir ibarenin ssk işe giriş tarihi bölümünde görmeniz gerekmektedir. Bu tarih sizin sigortalımıyım sorunuzun yanıtı, yani işe başlangıç tarihinizle eşleşmesi gerekir. Eğer bir farklılık görüyorsanız, işveren sigorta işleminizi yapmamış ve sizi ssk sigortasız çalıştırıyor demektir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda çalıştığınız işyerinin muhasebesinden mutlaka bilgi alınız. Bilgi verilmemesi durumunda ise en yakın sgk müdürlüğüne giderek durumu anlatınız.

İleride sağlık, emeklilik ya da hastalıktan ötürü rapor parası alma gibi durumlar ile işten çıkarılma da alınacak tazminat konusunda belirleyici olanın ssk başlangıç tarihi ve ödenen ssk prim tutarı olduğunu unutmayınız. Eğer yüksek maaşla çalışıyor ve düşük maaş üzerinden sigorta primleriniz ödeniyorsa emeklilikte düşük maaş alacağınızı, işverenin işinize son vermesi durumunda tazminatınızı ödediği prim üzerinden vereceğini ve doğum ya da diğer hastalık durumlarında alacak olduğunuz hastane raporlarının ödemelerinin ssk’ya bildirilen maaşınızın prim miktarı üzerinden ödeneceğini unutmayın.

Bu sebeple sigorta başlangıç tarihi sorgulama ve ssk prim sorgulama dökümündeki tutarın uyumlu olmasına dikkat edin. Örnekle açıklamak gerekirse eğer 2000 tl net maaş alıyorsanız ssk prim sorgulamasında karşınıza iki bin liradan yüksek bir tutarın görünmesi gerekmektedir. Buda takribi 2700 tl civarındadır. Eğer ssk dökümünüzdeki rakam da 2000 lira ise ssk sigorta priminiz eksik ödeniyor demektir. Yine en çok kafa karıştıran nokta ise asgari ücretin karıştırılmasıdır. 2016 yılında asgari ücret brüt 1647 TL’dir. Eğer çalıştığınız işyerinde 1600 ya da  1650 TL gibi bir maaş alıyorsanız ve ssk prim sorgulama sonucunda da bu rakamı görüyorsanız yine sigorta priminiz eksik yatırılıyor demektir. Burada patronun bir kurnazlığı ve işçinin durumdan haberdar olmaması söz konusudur. Eğer 1600 lira civarı net maaş alıyorsanız ödenmesi gereken ssk prim tutarı ikibin liraya yakındır. Burada kafa karışıklığına sebep olan ise brüt asgari ücretin maaşa yakın olması ve işçinin de bunu sorgulamamasıdır.

İleride yaşanacak bir sorunun geri dönüşü olmadığını unutmayınız. Bu gibi bir çok nedenden ötürü çalışanlar düzenli aralıklarla ssk prim sorgulaması yaparak sigorta durumlarını takip etmelilerdir.

SGK SORGULAMA
SON YORUMLAR